Nowy Sącz

Nowy Sącz

05.12.2022 - 28.02.2023

Polska

Galeria zdjęć

Ekspozycje

Wystawa w Miasteczku Galicyjskim w Oddziałowym Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów na turystycznej mapie Małopolski. Stanowi próbę odtworzenia małego galicyjskiego miasta z XIX w. z elementami charakterystycznymi dla tego okresu austro-węgierskiej dominacji. Przy realizacji tego projektu wzorowano się na ówczesnej architekturze Nowego Sącza, Ciężkowic, Czchowa i innych małopolskich miasteczek.

Podczas II wojny światowej Nowy Sącz odgrywał istotną rolę. W latach okupacji niemieckiej przez ten region prowadziły szlaki przerzutu żołnierzy na Węgry do organizowanej we Francji, a potem Anglii armii polskiej.

To tutaj urodziło się wielu bohaterów, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Wśród nich należy wymienić m.in. Jana Freislera pseudonim „Ksawery” (1914-1964). Był jednym z najwybitniejszych kurierów okresu 1939-1945, otoczony legendą już w czasie wojny. Służbę zaczął jesienią 1939 r. od przeprowadzania ludzi i przenoszenia poczty między okupacją sowiecką a niemiecką. Wkrótce przeszedł na szlak do Budapesztu, który obsługiwał do lata 1944 r. W ostatnich miesiącach wojny walczył w gorczańskiej partyzantce Armii Krajowej. Po styczniu 1945 r. ukrywał się, a w maju przedostał się na Zachód. Ostatnią misję odbył latem 1945 r. jako kurier Oddział Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza do kierownictwa poakowskiego podziemia w Polsce. Niestety został aresztowany w październiku 1945 r., a następnie skazany na karę śmierci, którą mu zamieniono na 10 lat więzienia.

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Miasteczku Galicyjskim w Oddziałowym Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu będzie otwarta od 5 grudnia 2022 r.

 

 

Nowy Sącz

Wystawa plenerowa
5 grudnia - 28 luty 2023
Lwowska 226, 33-300 Nowy Sącz

Więcej
do góry