Tarnów

Tarnów, Mościckiego 29

09.09.2022 - 12.10.2022

Polska

Galeria zdjęć

Ekspozycje

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jest kolejnym po Woli Rzędzińskiej, etapem jej prezentacji na ziemi tarnowskiej.

Wystawa jest udostępniona w miejscu szczególnym, na terenie dawnych koszar (tzw. koszar dolnych), w których w okresie międzywojennym stacjonował 16 pułk piechoty Wojska Polskiego.

W Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci, które jest siedzibą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i w którym odbywają się spotkania i konferencje, zgromadzono także pamiątki z okresu II wojny światowej, fotografie, dokumenty oraz unikatowe artefakty, takie jak mundur generała brygady Zygmunta Zawadzkiego-Odrowąża, żołnierza 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Odwiedzający wystawę mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących losów Polaków w czasie II wojnie światowej.

W rozgrywanej 26 września 2022 r. w Tarnowie mobilnej grze historycznej „Polskie Państwo Podziemne” 150 młodych uczestników, wykorzystując informacje z wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, wykonywało zadania nawiązujące m. in. do Polskich Sił Zbrojnymi na Zachodzie. Uroczyste wręczenie nagród przez dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, odbyło się przed koncertem galowym, poświęconym pułkownikowi Franciszkowi Niepokólczyckiemu ps. „Teodor”. Gra i koncert zostały przygotowane przez IPN Oddział w Krakowie.

Rollupowa wersja wystawy będzie prezentowana do czerwca 2023 roku we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu tarnowskiego, m.in. w Zakliczynie, Ciężkowicach, Tuchowie, Wojniczu, Gromniku, Mościcach czy Dąbrowie Tarnowskiej.

 

  • Ekspozycja
    Ekspozycja
  • Ekspozycja
    Ekspozycja
  • Ekspozycja
    Ekspozycja

 

Tarnów

Wystawa plenerowa
9 września - 12 października
Tarnów, Mościckiego 29

Więcej
do góry