Athens

100 Pryor St W, Athens, AL 35611

11.11.2022 - 10.12.2022

USA

Galeria zdjęć

Ekspozycje

Dnia 11 listopada 2022 r. w Athens w stanie Alabamie otwarto wystawę IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Tego dnia przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z lokalnymi przedstawicielami Polonii

Ateny będą drugim miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie udostępniona zostanie wystawa.  Latem ubiegłego roku „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” była prezentowana w mieście Houston w stanie Teksas.

Wystawa będzie prezentowana w Alabama Veterans Museum, które jest największym militarnym muzeum w tym stanie i zawiera bogatą kolekcję artefaktów historycznych od czasów rewolucji amerykańskiej po działania współczesne. Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” będzie stanowić doskonałe uzupełnienie stałej ekspozycji i przybliży obywatelom USA wkład polski w pokonaniu hitlerowskich Niemiec.

Przełomowym momentem dla Polonii w Stanach Zjednoczonych było zakończenie II wojny światowej i zniewolenie Polski przez Związek Sowiecki. W latach 1949-1950 do USA dotarła nowa fala polskiej emigracji. Składała się ona z byłych wojskowych, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych i walczyli z nazistowskimi Niemcami w Europie Zachodniej, a z powodów politycznych nie mogli lub nie chcieli wrócić do Polski rządzonej przez komunistów.

Rozpoczęty w 2021 r. flagowy projekt IPN „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności” dotarł jak dotąd do ośmiu krajów położonych na czterech kontynentach, a eksponowane wystawy w poszczególnych państwach stanowią jedną spójną całość projektu.

Athens

Wystawa plenerowa
11 listopada - 10 grudnia 2022
100 Pryor St W, Athens, AL 35611

Więcej
do góry