Ekspozycje

Wystawa jest eksponowana w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu

Wojnicz jest miastem w Polsce położonym w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Do 1772 r. znajdował się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po I rozbiorze znalazł się we władaniu Austriaków.

W trakcie I wojny światowej przez miasto przechodziły wojska austro-węgierskie oraz rosyjskie. W okolicy miasta powstał zabytkowy cmentarz, upamiętniający poległych. Głównym jego elementem jest kuty krzyż z tabliczką z niemieckim napisem „Vergänglische was Ihr grosses tut bleibt hunvergänlich” (Przemijające jest to, co czyni nas wielkimi. Lecz Wy pozostaniecie niezapomniani). 5 listopada 1918 r., władze miejskie Wojnicza ogłosiły odzyskanie niepodległości i odrodzenie państwa polskiego.

Po wybuchu II wojny światowej wojska niemieckie, po potyczkach z 39 Pułkiem Piechoty Strzelców Lwowskich, już  6 września 1939 r. wkroczyły do Wojnicza. Tym samym rozpoczęła się brutalna okupacja miasta. Prześladowania, masowe aresztowania, egzekucje były na porządku dziennym. Historyczna wspólnota wyznania mojżeszowego w Wojniczu uległa całkowitemu unicestwieniu. Pomimo tego na terenie Wojnicza działał ruch oporu oraz tajne nauczanie. W połowie stycznia okupacja niemiecka została zastąpiona komunistyczną. Mieszkańcy miasta na prawdziwą wolność musieli poczekać do 1989 r., kiedy rozpoczęły się przemiany ustrojowe w Polsce.

 

  • Ekspozycja
    Ekspozycja
  • Ekspozycja
    Ekspozycja
  • Ekspozycja
    Ekspozycja

 

Wojnicz

Wystawa plenerowa
1 października - 30 listopada
Wojnicz, ul. Jagiellońska 17

Więcej
do góry