Plymouth

Jesienią 1939 roku Plymouth stało się miejscem trwale związanym z Polską Marynarką Wojenną, rozpoczęła funkcjonowanie polska Stacja Zborna, komenda polskiej Marynarki Wojennej oraz Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej.

Galeria zdjęć

Miejsca

Jesienią 1939 roku Plymouth stało się miejscem trwale związanym z Polską Marynarką Wojenną, rozpoczęła funkcjonowanie polska Stacja Zborna, komenda polskiej Marynarki Wojennej oraz Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej.

Miasto Plymouth to jeden z największych naturalnych portów na świecie. Pierwsze ślady bytności ludzi na tym terenie pochodzą z epoki brązu. W okresie Cesarstwa Rzymskiego osada stanowiła ważny punkt na szlakach handlowych. W XVII wieku stąd wyruszyli angielscy osadnicy, którzy założyli Plymouth Colony w Ameryce Północnej. Rewolucja przemysłowa przyniosła brytyjskiemu miastu dalszy rozwój i wzrost znaczenia. Stało się ono znaczącym ośrodkiem handlu morskiego oraz przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego.
Już od jesieni 1939 roku Plymouth był miejscem trwale związanym z polską Marynarką Wojenną, tu zacumował ORP „Gdynia”, który stał się pierwszą bazą polskiej marynarki. Rozpoczęła tu funkcjonowanie Stacja Zborna, mieściła się tu także komenda południowa polskiej Marynarki Wojennej. Tu znalazła schronienie Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej, która już w listopadzie 1939 roku wznowiła zajęcia. Do nauki przystąpili podchorążowie dwóch roczników, którzy w momencie wybuchu wojny odbywali praktyki na Atlantyku i Morzu Śródziemnym.
W czerwcu 1940 roku do Plymouth docierali Polacy ewakuujący się z kontynentalnej części Europy po klęsce Francji. Wielu z nich trafiło do 302 Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”, który stacjonował w pobliskiej bazie RAF w Harrowbeer i brał udział w obronie portu Plymouth przed nalotami Luftwaffe.
Port ten stał się też miejscem, do którego w lipcu 1943 roku zawinął ORP „Orkan”, którzy przewiózł z Gibraltaru na Wyspy Brytyjskie trumnę z ciałem premiera Rządu RP gen. Władysława Sikorskiego.
Wraz z rozwojem polskiej Marynarki Wojennej Plymouth stało się miejscem stacjonowania II dywizjonu kontrtorpedowców złożonego z ORP „Krakowiak” i ORP „Kujawiak”. W grudniu 1944 r. utworzono tu Obóz Marynarki Wojennej noszący nazwę ORP „Bałtyk”.
Obecność polskich marynarzy i lotników została w Plymouth zapamiętana. W ramach „niedzieli pamięci” (Remembrance Sunday) do dziś odbywają się uroczystości upamiętniające wysiłek lotników i marynarzy Sił Sojuszniczych z czasów II wojny światowej. Władze miasta składają wieńce pod pomnikiem lotników oraz tablicą upamiętniającą rolę polskiej Marynarki Wojennej. Miasto jest od 1976 roku miastem partnerskim Gdyni. Jedna z ulic wlotowych do Plymouth nosi nazwę Gdynia Way, również fontanna w centrum miasta na rondzie St. Andrews Cross została nazwana na cześć miasta partnerskiego.

Plymouth
Jesienią 1939 roku Plymouth stało się miejscem trwale związanym z Polską Marynarką Wojenną, rozpoczęła tu funkcjonowanie polska Stacja Zborna, komenda polskiej Marynarki Wojennej oraz Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej.
Więcej
do góry