Ekspozycje

Isfahan to wizytówka złotych czasów w dziejach Persji, a obecnie trzecie co do wielkości miasto Iranu, położone ok. 340 km na południe od Teheranu. W przeszłości miasto stanowiło także symbol świetność kraju w czasach szacha Abbasa I Wielkiego, który uczynił z Isfahanu  stolicę imperium perskiego.

W trakcie II wojny światowej wspomniane miasto stało się wyjątkowym miejscem dla polskich dzieci, szukających pomocy i schronienia po wyniszczającym pobycie w Związku Sowieckim. Nie bez powodu Isfahan stał się „miastem dzieci polskich”. W szczytowym okresie przebywało w nim ok. 2 000 najmłodszych uchodźców.

To tutaj w Isfahanie powstawały doraźne przedszkola, szkoły powszechne oraz gimnazja. Organizowano także kursy zawodowe, powstawały drużyny harcerskie, wydawano gazety w języku polskim m.in. „Czasopismo Młodzieży Szkolnej - My” z listopada 1943 r. Wydawała je Delegatura Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych – Inspektorat Szkolny w Isfahanie. Ukazywało się w latach 1943 -1946, najpierw w Isfahanie, potem w Iraku i w Zuk Mikajil w Libanie.  

Polskie dzieci w Isfahanie mogły się uczyć i spędzać wolny czas na zajęciach w świetlicach, bibliotekach, organizując amatorskie teatry i zespoły folklorystyczne. Oprócz edukacji i kultury, kładziono również nacisk na rozwój turystyki i sportu (wycieczki, zawody sportowe). W ten sposób najmłodsi obywatele państwa polskiego mogli poznać historię i kulturę jednego z krajów położonych na styku Azji i Bliskiego Wschodu.

 

  • Wystawa w Isfahanie
    Wystawa w Isfahanie
  • Wystawa w Isfahanie
    Wystawa w Isfahanie
  • Wystawa w Isfahanie
    Wystawa w Isfahanie

 

Isfahan

Wystawa plenerowa
9 maj - 16 czerwiec 2022
Isfahan, Saadi St, MM4G+F6X

Więcej
do góry