Aktualności

Setne urodziny kpt. Jana Brzeskiego, żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka

6 stycznia 2023 r. w Rytrze niedaleko Nowego Sącza odbyły się uroczystości z okazji przypadających 10 stycznia setnych urodzin kpt. Jana Brzeskiego, żołnierza 24. Pułku Ułanów, jednego z dwóch żyjących w Polsce żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

W imieniu prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego gratulacje dostojnemu jubilatowi złożył zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu dr Michał Wenklar. Gospodarzami uroczystości byli krewni kpt. Brzeskiego oraz Stowarzyszenia Rodzin 1. Polskiej Dywizji Pancernej. W kościele św. Józefa Robotnika w Rytrze odprawiona została msza święta, a dalsze uroczystości przeniosły się do willi Poprad.

Jan Brzeski urodził się 10 stycznia 1923 r. w Rytrze i tam dzisiaj mieszka. Gdy wybuchła II wojna światowa, był harcerzem. W lutym 1940 r. przez Beskid Sądecki i Słowację, ze starszym bratem Wincentym, dotarł piechotą na Węgry, a następnie przez Jugosławię do Francji, gdzie tworzyło się polskie wojsko. Po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii.

Razem z bratem wstąpił do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, którego żołnierze zostali później włączeni do 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka. Dostał przydział do 24. Pułku Ułanów i przeszedł cały szlak bojowy od lądowania 8 sierpnia 1944 r. w Normandii po Wilhelmshaven, biorąc m.in. udział w wyzwalaniu belgijskiego Tielt i holenderskiej Bredy. Po zakończeniu działań wojennych pełnił służbę wartowniczą i patrolową w Niemczech. W 1947 r. z bratem wrócili do Polski.

 

 

Opcje strony

do góry