Aktualności

„Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991”

Zapraszamy do zapoznania się z drugim tomem publikacji „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991”, tom pierwszy został opublikowany w 2021 r. Słownik prezentuje sylwetki kapłanów, nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 r. pozostali na terenie ZSRS. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce.

Ludzie ci przeciwstawili się sowietyzacji oraz podjęli długofalowe działania na rzecz ratowania, podtrzymywania i przekazywania następnym pokoleniom kultury i języka polskiego. Nie zabiegali o honory, nie liczyli na ordery czy wyrazy uznania. Niczym żołnierze na straconych placówkach pełnili służbę, nie zważając na jej dramatyczne konsekwencje – więzienia i łagry sowieckie, represje. Nie były to spektakularne czyny, lecz codzienna praca, prowadzona częstokroć w ukryciu.

Losy Polaków na ziemiach należących wcześniej do II Rzeczpospolitej różniły się od tych na terenach stanowiących już w okresie międzywojennym Związek Sowiecki. Czytelnik, poznając opublikowane biogramy, ma możliwość zobaczyć te różnice.

Oba tomy publikacji są dostępne w naszych księgarniach oraz w sprzedaży internetowej.

 

 

Opcje strony

do góry