Aktualności

Otwarcie wystawy IPN „Szlaki Nadziei. Odysej Wolności” w Kazachstanie

W Muzeum Ofiar Represji Politycznych i Totalitaryzmu, mieszczącym się na terenie byłego obozu AŁŻIR (Akmoliński Obóz Żon Zdrajców Ojczyzny) niedaleko Nur-Sułtanu (d. Astana) 2 czerwca 2022 r. została otwarta wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

Ekspozycję otworzyli minister spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau i zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Prezentując wystawę, wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski podkreslił, że nie da się pominąć Kazachstanu przy opowiadaniu historii Armii Andersa. Przypomniał, że począwszy od połowy XVIII w. Kazachstan był miejscem masowych zsyłek Polaków, a wprowadzoną przez cara politykę przymusowej migracji kontynuował Józef Stalin.

W latach 1928–1952 w głąb ZSRS trafiło co najmniej 180 tys. obywateli polskich. Mimo represji Polacy wnieśli wkład w kulturę tej ziemi i przyczynili się do jej rozkwitu, wpisując się na stałe w wieloetniczny charakter kraju – mówił. Nakreślił też okoliczności tworzenia armii gen. Andersa. – Kazachstan zapisał się w historii jej formowania przede wszystkim jako punkt przerzutowy polskich jednostek z północy na południe, głównie koleją. Właśnie ta ewakuacja (w styczniu 1942 r.) stała się pierwszym etapem Odysei Armii Andersa. Niestety nie wszystkim udało się dożyć wolności, której tak bardzo pragnęli. Wielu żołnierzy i cywilów zmarło w wyniku chorób i wycieńczenia. Ich groby są symbolem obecności narodu polskiego w Azji Środkowej

powiedział  dr hab. Karol Polejowski.

Przed uroczystością odsłonięcia wystawy wiceprezes IPN złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą 173 Polki więzione w obozie AŁŻIR. Wiceprezes Polejowski spotkał się z dyrektorem muzealno-memoratywnego kompleksu AŁŻIR, rozmowa dotyczyła możliwości nawiązania współpracy między muzeum a IPN.

Wiceprezes IPN Karol Polejowski spotkał się też z prezes Związku Polaków w Kazachstanie Katarzyną Ostrowską, z którą rozmawiał na temat współpracy oraz wsparcia dla działań tej organizacji, a także z przedstawicielami miejscowej Polonii.

 

 

Opcje strony

do góry