Aktualności

Wernisaż w Klubie Polskim w Leicester pt. „Dzieje 2 Korpusu…inaczej! Karykatury Mieczysława Kuczyńskiego”

25 maja br. w Klubie Polskim w Leicester odbył się wernisaż wystawy pt. „Dzieje 2 Korpusu…inaczej! Karykatury Mieczysława Kuczyńskiego” przedstawiającej historię tej jednostki Polskich Sił Zbrojnych z przymrużeniem oka. Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja dwóch kluczowych projektów IPN: „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” oraz „Archiwum Pełne Pamięci”.

 
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele miejscowej Polonii oraz Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze, a także pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z p. Marzeną Kruk, dyrektor Archiwum IPN na czele. Wernisaż otworzył p. Patryk Gowin, wicekonsul generalny RP, słowo wstępne do wystawy wygłosiła p. Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.
 
W trakcie spotkania dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk zaprezentowała zgromadzonym projekt Archiwum Pełne Pamięci. Projekt APP spotkał się z dużym zainteresowaniem i odzewem Polonii. Nawiązano kontakty z potencjalnymi darczyńcami, a nawet pozyskano od dwóch z nich dokumenty. O godzinie 18 odbyła się msza święta za ojczyznę i o pokój, którą odprawił ksiądz Tadeusz Kordys, proboszcz Parafii Polskiej w Leicester. W uroczystej mszy wzięli udział: Sybiracy, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Rada Parafialna na czele z p. dr. Izabellą Pawluczyk, dyrekcja i nauczyciele oraz uczniowie Szkoły im. Jana Pawła II w Leicester, koordynator polsko-angielskich relacji i organizator „Polish Heritage Day”, przedstawiciele grupy „First to Fight”, zespół pieśni i tańca „Polesie” na czele z p. Anną Krupską oraz harcerze, chór parafialny, grupy religijne, p. Małgorzata Khrais, dyrektor „The Polish Social Club” w Loughborough, a także przedstawicie Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze i IPN.
 
Wystawie towarzyszył piknik przy Parafii Polskiej w Leicester, podczas którego prowadzono zajęcia dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych IPN: gry „Znaj Znak. Monte Cassino”, puzzli „Dywizjon 303” i „Bitwa Warszawska” oraz kolorowanek patriotycznych. Trzy pakiety gier edukacyjnych IPN zostały przekazane na potrzeby polskich hufców harcerskich w Leicester.
 
Organizatorami wydarzenia byli: Konsulat Generalny RP w Manchesterze, Parafia Polska w Leicester oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Opcje strony

do góry