Postacie

Jadwiga Piłsudska (1920-2014)

Córka Marszałka Józefa Piłsudskiego, polski architekt na obczyźnie, pilot wojskowy.

Służyła w brytyjskim Air Transport Auxiliary (ATA) podczas II wojny światowej. Dostarczyła ok. 230 samolotów. Nigdy nie spowodowała wypadku lotniczego ani nie uszkodziła żadnej maszyny!

Jadwiga urodziła się w 1920 r. W wieku 17 lat przeszła szkolenie szybowcowe. Wstąpiła do Aeroklubu Warszawskiego i do wybuchu wojny wylatała na szybowcach łącznie ok. 100 godzin. Po wybuchu wojny w 1939 r. wraz z matką i siostrą została ewakuowana do Londynu, gdzie studiowała architekturę na Uniwersytecie Cambridge. W lipcu 1942 r. została przyjęta do Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (podległej brytyjskiej pomocniczej służbie Royal Air Force Women’s Auxiliary Air Force).

W czasie wojny wylatała 312 godzin za sterami 21 różnych typów samolotów bojowych (myśliwcach, bombowcach i samolotach wielozadaniowych), wykonując średnio dwa loty dziennie. W czasie swojej służby nie miała żadnego wypadku, a jej przełożeni w opinii wydanej w listopadzie 1943 r. ocenili ją jako niezwykle obiecującą pilotkę o umiejętnościach powyżej przeciętnej.

W 1944 r. Jadwiga wróciła na studia architektoniczne. W tym samym roku wyszła za mąż za oficera Polskiej Marynarki Wojennej Andrzeja Jaraczewskiego. Małżonkowie osiedlili się w Londynie, gdzie Jadwiga mieszkała do 1990 r. Po upadku komunistycznego reżimu w Polsce wróciła do ojczyzny.

Za swoją służbę została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W dniu swych urodzin, 28 lutego 2008 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. otrzymała również odznakę weterana ATA od ambasadora brytyjskiego w Warszawie.

Jadwiga Piłsudska zmarła 16 listopada 2014 r. w Warszawie. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim.

 

Opcje strony

do góry