Postacie

Kazimierz Aleksander Sabbat (1913-1989)

Premier rządu RP na uchodźstwie, piąty prezydent RP na uchodźstwie, harcerz, uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz 1. Dywizji gen. Maczka

Urodził się 27 lutego 1913 r. w Bielinach Kapitulnych w świętokrzyskim. Po ukończeniu I Państwowego Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu w latach 1935-1939 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od dzieciństwa związany z harcerstwem, podczas studiów założył Zrzeszenie Akademickich Kręgów Harcerskich „Kuźnica”.

We wrześniu 1939 r. walczył w jednostce WOP w województwie tarnopolskim. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę przedostał się na Węgry, gdzie został internowany. W styczniu 1940 r. podjął skuteczną ucieczkę z internowania. Przez Jugosławię i Włochy dotarł do Francji, gdzie wstąpił do 10. Brygady Kawalerii Pancerno-Motorowej gen. Maczka.

Po napaści Niemiec na Francję został ranny, ze szpitala zbiegł na statek brytyjski i przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tam początkowo służył w 1. Dywizji gen. Maczka, a następnie, jako referent ds. młodzieży, w Sztabie Głównego Wodza w Londynie.

Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii i aktywnie działał w polonijnych organizacjach kulturalnych i społecznych, w tym w harcerstwie i Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. W 1966 r. zorganizował Światowy Zjazd Polski Walczącej, w 1970 r. Kongres Nauki i Kultury Polskiej w Wolnym Świecie.

W latach 1976–1986 był premierem rządu RP na uchodźstwie. Powołał Fundusz Pomocy Robotnikom (przekształcony w 1979 r. w Fundusz Pomocy Krajowi), w 1980 r. przyczynił się do powołania grupy parlamentarzystów brytyjskich „Solidarność z Polską”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce doprowadził do założenia Rady Pomocy Uchodźcom Polskim.

Kazimierz Sabbat objął urząd Prezydenta RP 8 kwietnia 1986 r. W 1988 r. udał się z wizytami do Stanów Zjednoczonych i Australii, usiłował bowiem jednoczyć polskie ośrodki na emigracji. Zmarł 19 lipca 1989 r. w Londynie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Westminsterskiej. Pochowany został na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.

Opcje strony

do góry