Falaise

Falaise to miasteczko we Francji, w historycznej krainie Normandia, miejsce urodzin król Anglii i księcia Normandii Wilhelma zwanego Zdobywcą.

Galeria zdjęć

Miejsca

Falaise to miasteczko we Francji, w historycznej krainie Normandia, miejsce urodzin król Anglii i księcia Normandii Wilhelma zwanego Zdobywcą.

Podczas II wojny światowej, w sierpniu 1944 r., okolice Falaise były niemymi świadkami niezwykle ciężkich i krwawych zmagań sił alianckich z wojskami pancernymi Niemiec. W ramach dwóch operacji: Totalize i Tractable (od 7 do 22 sierpnia 1944 r.) dywizje kanadyjskie, angielskie, amerykańskie – oraz polska 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka (operacyjnie podległa Kanadyjczykom) – okrążyły, zamknęły w kotle, a następnie zniszczyły gros niemieckich sił pancernych w okupowanej przez Niemców Francji.

Najwyższy dowódca wszystkich sił alianckich na froncie zachodnim, amerykański generał Dwight Eisenhower, po zobaczeniu terenu walk pod Falaise, powiedział:

Czterdzieści osiem godzin po zamknięciu okrążenia zostałem przeprowadzony pieszo przez pole bitwy, na którym zobaczyłem sceny, jakie opisać mógłby tylko Dante...

W kulminacyjnej fazie bitwy krytyczny ciężar zmagań spoczął na żołnierzach polskich. Polacy z ogromnym poświęceniem, ale również bardzo skutecznie bronili pozycji pod Chambois i na wzgórzu Mont Ormel, nazwanym przez nich Maczugą. Dzięki temu nie tylko zablokowana została ucieczka z kotła Falaise licznych sił niemieckich, w tym żołnierzy 5. Armii Pancernej i 7. Armii Polowej Wehrmachtu (która po tej bitwie praktycznie przestała istnieć jako wartościowa formacja), lecz równocześnie inne jednostki alianckie otrzymały możliwość zniszczenia większej liczby wrogich wojsk. Te sukcesy stanowiły punkt zwrotny kampanii w Normandii, przesądzając o całkowitej w niej klęsce Niemców. Ceną – wśród tysięcznych ofiar alianckich – była śmierć blisko pół tysiąca żołnierzy polskich.

Po Polakach pozostały pomniki i pamiątkowe tablice. W Grainville-Langannerie usytuowany jest Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywa ponad 600 żołnierzy gen. Maczka. Na Mont Ormel znajduje się pomnik i muzeum poświęcony Polakom, pomnik znajdziemy również w Vendeuvre, miejscowości wyzwolonej w trakcie bitwy przez Polaków. W Jort, miejscu walki o zdobycie przeprawy przez rzekę Dives, Polacy zostali upamiętnieni ulicą Polskiej 1. Dywizji Pancernej oraz umieszczoną przy niej tablicą pamiątkowa. W Chambois, gdzie Polacy zamknęli kocioł pod Falaise, jest tablica przypominająca nawiązanie kontaktu z wojskami amerykańskimi, jak też ulica imienia 1. Dywizji Pancernej

Falaise
Falaise to miejsce ciężkich walk toczonych przez żołnierz polskiej 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Tu, w tzw. „worku Falais” Polacy przyczynili się do okrążenia i rozbicia znacznych niemieckich sił pancernych.
Więcej
do góry