Pretoria

Pretoria, Corner Koch and 7th Avenue

26.04.2022 - 25.05.2022

Republika Południowej Afryki

Galeria zdjęć

Wystawy

Wystawa w Pretorii

W wieku XIX ekspedycje naukowo-badawcze oraz katolicka działalność misyjna doprowadziły do lepszego poznania Afryki Środkowej. Nieoczekiwanie w wyniku działań wojennych w czasie II wojny światowej los sprowadził tysiące Polaków do Afryki Południowo-Wschodniej. Uciekając przed wojną, Polacy trafi li do Kenii, Rodezji Południowej (dzisiejsze Zimbabwe), Rodezji Północnej (dzisiejsza Zambia), Ugandy, Tanganiki (dzisiejsza Tanzania) i Związku Południowej Afryki (dzisiejsza Republika Południowej Afryki). W tamtym czasie kraje te były pod zarządem powierniczym Wielkiej Brytanii i różnił je stopień samodzielności.

W Związku Południowej Afryki przebywali również polscy żołnierze, którzy zostali rozmieszczeni w szpitalach wojskowych Johanesburga, Pietermaritzburga i Durbanu. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych odbywali także w ZPA szkolenia wojskowe.

Już w 1941 r. do Rodezji Północnej przyjechali Polacy z Cypru, gdzie trafi li po wybuchu II wojny światowej z Rumunii i krajów bałkańskich, przez które wiódł jeden ze szlaków ewakuacji.
Grupę rozlokowano m.in. w osiedlach Fort Jameston oraz Livingstone. Szacuje się, że w tym kraju znalazło schronienie około 429 Polaków przesiedlonych z Cypru.

Pierwsze statki uchodźców ze Związku Sowieckiego dotarły na kontynent afrykański 27 sierpnia 1942 r. Około 1400 osób trafiło do osiedli w Tanganice i Ugandzie. W sumie ocenia się, że ponad 18 tys. obywateli polskich zostało skierowanych do 22 polskich osiedli na terenie Afryki Południowo-Wschodniej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z inauguracji projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Afryce:

 

Oraz fotorelacji:

  • Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy
    Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy
  • Dr Otsile Ntsoane z Freedom Park
    Dr Otsile Ntsoane z Freedom Park
  • Zwiedzający wystawę
    Zwiedzający wystawę

 

Pretoria

Wystawa plenerowa
26 kwiecień - 25 maj 2022
Corner Koch and 7th Avenue

Więcej
do góry