Ekspozycje

Tu rozpoczęła się II wojna światowa

Gdańsk to miejsce symboliczne, zawsze blisko związane z Polską – gospodarczo i historycznie. Niestety, gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., Gdańsk znalazł się poza granicami nowo odrodzonego państwa polskiego. Miasto i jego okolice, pomimo statutowej niepodległości, stanowiły obszar, gdzie przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego ścierały się wpływy polskie i niemieckie.

To tu, na pobliskim Westerplatte, padły pierwsze strzały z pancernika Schleswig-Holstein, które rozpoczęły najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości -  II wojnę światową. Później w gdańskich stoczniach budowano i remontowano statki dla Kriegsmarine, przez gdański port docierały dostawy zaopatrzenia dla III Rzeszy. Polacy, którzy nie zdołali opuścić Gdańska byli represjonowani i mordowani w katowniach Gestapo i obozie koncentracyjnym Stutthof. Nacierająca Armia Czerwona w 1945 r. zmieniła „Festung Danzig” w stos gruzów.

Gdańsk stał się miejscem upamiętniającym te wydarzenia. To tu powstało Muzeum II Wojny światowej, które uwiecznia historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie zmagań wojennych, a także pokazuje zwiedzającym wyjątkowość polskich losów na tle innych narodów.

Dlatego Gdańsk jest jednym z pierwszych miejsc prezentacji wystawy projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Na Placu przy Bramie Węglowej została zaprezentowana wystawa plenerowa naszego projektu. Będzie dostępna dla zwiedzających od 18 marca do 28 kwietnia 2022 r.

  • Plansze wystawy na Targu Węglowym
  • Plansze wystawy na Targu Węglowym
  • Plansze wystawy na Targu Węglowym

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wystawy

 

Gdańsk

Wystawa plenerowa
18 marzec - 28 kwiecień 2022
Targ Węglowy, Plac przy Bramie Wyżynnej

Więcej
do góry