IMMERSYJNA HISTORIA

MULTIMEDIALNA WERSJA EKSPOZYCJI

Trzy wielkie ekrany pozwalają zanurzyć się w historii szlaków lądowych i morskich, które przemierzali Polacy – cywile i wojskowi – podczas II wojny światowej. Ich przebieg możemy śledzić na interaktywnym globusie, który jest sercem wystawy. Interaktywny panel sterujący pozwala wybrać region świata oraz poznać historię i losy Polaków z nim związanych.

Dźwięk immersyjny, znany również jako dźwięk przestrzenny, to technologia audio, która ma na celu zapewnienie słuchaczowi wrażenia zanurzenia w dźwięku i stworzenie iluzji obecności w innym środowisku dźwiękowym, innym miejscu rzeczywistości.

Nowa wersja posiada 9 barwnych filmów i animacji pokazujących m.in. losy żołnierzy polskiej armii pod dowództwem gen. Władysława Andersa, około 500 koloryzowanych fotografii, 30 relacji świadków historii oraz kilkadziesiąt eksponatów.

Wśród animacji jest też historia niezwykła i indywidualna harcerki Wandy Barbary Kociuby, która pochodzi z jej Pamiętnika z Syberii przekazanego do Archiwum Pełnego Pamięci IPN. 10 lutego 1940 r. cała rodzina Kociubów deportowana została do obwodu archangielskiego w ZSRS. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, ewakuowani z nieludzkiej ziemi, dotarli do bezpiecznej przystani w irańskim Isfahanie. Wanda nigdy nie powróciła do Polski – początkowo trafiła do Wielkiej Brytanii, a później z całą rodziną wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1954 r. Wanda wyszła za mąż za Wiktora (Victora) Bika. Zmarła 31 maja 2017 r.

Opcje strony

do góry