Aktualności

Wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Kanadzie

28 marca 2023 r. w Królewskim Kanadyjskim Instytucie Wojskowym (Royal Canadian Military Institute) w Toronto Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. W wernisażu wziął udział prezes IPN dr Karol Nawrocki i konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska.

Wydarzenie to uświetnili także swoją obecnością reprezentanci rządu i parlamentu Prowincji Ontario, żołnierze i weterani będący członkami RCMI, przedstawiciele korpusu konsularnego i kanadyjskiej Polonii, a także polscy weterani II wojny światowej, m.in. wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Zbigniew Gondek czy radiooperator Dywizjonu 303 Bolesław Fujarczuk. 

Wystawa, którą dziś Państwo zobaczą, opisuje wojenne doświadczenia ludzi takich jak Zbigniew Gondek, który urodził się w 1924 roku w południowo-wschodniej Polsce. Jego ojciec był polskim oficerem, który został aresztowany przez Sowietów i zamordowany w Katyniu. Zbigniew wraz z matką został zesłany na Syberię, a po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki w 1941 r., jak tysiące innych Polaków wstąpił do Armii Andersa – powiedział podczas otwarcia wystawy prezes IPN Karol Nawrocki, nawiązując do historii jednego z uczestników spotkania, weterana Armii Andersa i bitwy o Monte Cassino, który po wojnie osiadł w Kanadzie.

Podczas swojego wystąpienia prezes IPN mówił o flagowym projekcie Instytutu „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności”. – To, co jest w nim wyjątkowe, to fakt, że jest czymś znacznie więcej niż tylko wystawą. „Szlaki nadziei” to także edukacja, upamiętnienie i renowacja miejsc pamięci we wszystkich zakątkach świata, które są związane z tułaczką generała Andersa.

Chciałbym podkreślić fakt, że Polaków i Kanadyjczyków łączy również wspólna historia. Jeszcze przed II wojną światową w Kanadzie pojawiło się wielu polskich imigrantów. Kiedy wybuchł światowy konflikt, polskie i kanadyjskie siły zbrojne walczyły ramię w ramię na lądzie, morzu i w powietrzu – powiedział Karol Nawrocki, wspominając wojenny wysiłek Polaków i Kanadyjczyków oraz wspólną historię obu narodów.

Doceniamy, że w trudnych czasach Kanadyjczycy nie zapomnieli o Polakach. Wasz rząd udzielił schronienia polskim uchodźcom wojennym, w tym dzieciom, osobom wyzwolonym z niemieckich obozów koncentracyjnych oraz weteranom. Ci, którzy z powodów politycznych nie mogli wrócić do Polski, znaleźli bezpieczne schronienie tutaj, w Kanadzie. W latach 90. XX wieku dodatkowo 115 tys. polskich działaczy antykomunistycznych osiedliło się głównie w Toronto i Ontario – podkreślił Karol Nawrocki, mówiąc o powojennych losach polskich emigrantów w Kanadzie.

Do głównego tematu wystawy i projektu IPN nawiązała konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska, która powiedziała: –  Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę dzisiaj powitać tylu znamienitych gości, którzy chcą uczcić pamięć, wkład i wysiłek militarny polskich żołnierzy i tysięcy cywilów ewakuowanych ze Związku Sowieckiego wraz z armią gen. Andersa. (…) Po wojnie wielu z nich czekały w komunistycznej Polsce prześladowania (…) Dla Polski i polskich weteranów II wojna światowa skończyła się dopiero w roku 1989, wraz z ostatecznym upadkiem Związku Sowieckiego; szukając miejsca, w którym mogli by żyć w pokoju i założyć rodziny, tysiące z nich trafiło do Kanady.

Opcje strony

do góry