Aktualności

Dyskusja o książce „Wciąż szukamy Ojczyzny zgubionej w wrześniowych chmurach... Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913–1944)” – Warszawa, 5 września 2022, godz. 17.00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce Marii Radożyckiej-Paoletti pt.: Wciąż szukamy Ojczyzny zgubionej w wrześniowych chmurach... Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913–1944), która odbędzie się 5 września 2022 (poniedziałek) o godz. 17.00 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Uczestnikami spotkania będą:

  • dr Maria Radożycka-Paoletti – autorka
  • prof. Bogusław Polak, Politechnika Koszalińska  

Moderacja: red. Rafał Dudkiewicz, Polskie Radio 24

Transmisja online na IPNtv

Władysław Drelicharz to postać, którą warto przybliżyć dzisiejszemu Czytelnikowi. Był wielkim patriotą i wybitnym dowódcą: odznaczony licznymi orderami polskimi i brytyjskimi, m.in. srebrnym i złotym Krzyżem Virtuti Militari i kilkakrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie ranny, wysoko ceniony przez przełożonych, kochany przez podwładnych. Przeszedł kampanię wrześniową, obóz internowania na Węgrzech, walczył w Brygadzie Strzelców Karpackich w Egipcie i w Libii, brał udział w obronie Tobruku. Jako dowódca 2. szwadronu czołgów w słynnym Pułku 4. Pancernym „Skorpion” wziął udział w kampanii włoskiej. Szczególną rolę przyszło mu odegrać w walkach o tzw. Gardziel i Albanetę pod Monte Cassino. Na czele szwadronu walczył następnie w kampanii adriatyckiej, a później w Apeninach Północnych, gdzie poległ. Jednym słowem, jego życie było niczym dramatyczny film.

Posłuchaj podcastu o książce: https://cutt.ly/3XKVAwn

Kup online: https://cutt.ly/VZiQd5n

Zapraszamy do oglądania dyskusji:

 

 

Opcje strony

do góry