Aktualności

Otwarcie wystawy IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Kanadzie

W Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II w Mississaudze 22 sierpnia 2022 r. Instytut Pamięci Narodowej otworzył ekspozycję poświęconą wojennej odysei Armii Andersa i cywilom, którzy wraz z wojskiem wyruszyli w tułaczkę po świecie.

Otwarcia dokonał dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że dzięki prezentacji wystawy Kanadyjczycy będą mogli poznać historię II wojny światowej z polskiej perspektywy: 

Tym razem przedstawiliśmy wystawę Polonii, ale już niedługo zagości ona w instytucjach kanadyjskich i będzie gościć na ziemi kanadyjskiej przez następne tygodnie, przybliżając nie tylko wkład Polaków w zwycięstwo nad niemieckim narodowym socjalizmem, nie tylko przybliżając losy Polaków, żołnierzy i cywilów podczas II wojny światowej, również tych którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką i w łagrach, ale także ta wystawa w swoich elementach przybliża braterstwo polsko-kanadyjskie. Pokazujemy Kanadyjczykom, że te związki polsko-kanadyjskie są bardzo bliskie i trwają od wielu dziesiątków lat.

Otwarcie wystawy zostało poprzedzone złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem „Spirala Zwycięstwa”, poświęconym weteranom Polskich Sił Powietrznych, oraz przed Pomnikiem Patrioty, będącym wyrazem wdzięczności dla rodaków oddanych służbie ojczyźnie.

 

  • Otwarcie wystawy
    Otwarcie wystawy
  • Otwarcie wystawy
    Otwarcie wystawy
  • Pomnik „Spirala Zwycięstwa”
    Pomnik „Spirala Zwycięstwa”

 

Opcje strony

do góry