Aktualności

Dyskusja „80. rocznica ewakuacji Armii gen. Andersa z ZSRS do Iranu” – 9 sierpnia 2022

Do dziś trwają spory na temat przyczyn ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego do Iranu w sierpniu 1942 r. i jej reperkusji dla polsko-sowieckich relacji w okresie II wojny światowej. Czy 80 lat po tym wydarzeniu wiemy więcej?

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia dyskusji przygotowanej przez Biuro Badań Historycznych w 80. rocznicę ewakuacji Armii Andersa i towarzyszących jej cywilów z ZSRS.

Celem rozmowy jest wyjaśnienie okoliczności ewakuacji Armii Polskiej z ZSRS do Iranu. Armia Andersa została zorganizowana na podstawie układu Sikorski-Majski z lipca 1941 r. Do dziś trwają spory i dyskusje na temat przyczyn tego wydarzenia oraz jego reperkusji dla polsko-sowieckich relacji w czasie II wojny światowej.

O fenomenie, którym była Armia Polska w ZSRS i jej znaczeniu będą dyskutować znawcy tematu:

  • dr hab. Sławomir Kalbarczyk
  • dr hab. Janusz Wróbel
  • dr Daniel Koreś

Prowadzenie: dr Paweł Libera

Dyskusja jest jednym z wydarzeń związanych z projektem memoratywno-edukacyjnym „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2022-2025. Jego celem jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie.

Dyskusję będzie można obejrzeć 9 sierpnia 2022 r. na IPNtv o godz. 18.00.

 

 

Opcje strony

do góry