Aktualności

Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się książka Grzegorza Śliżewskiego pt. "Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku".

W swej pracy autor przedstawił opis pracy I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego dzień po dniu, m.in. wszystkich lotów bojowych i operacyjnych, dokonał zestawienia zwycięstw i strat, a nawet urlopów pilotów. Z kronikarską dokładnością przedstawił w jakich operacjach uczestniczyli polscy lotnicy, jakie były cele eskortowanych bombowców i jaki były efekty wykonanych zadań.

W swej pracy autor wykorzystał archiwalia znajdujące się w zasobach The National Archives w Kew, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Imperial War Museum w Londynie oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Istotnym elementem pracy są m.in. fragmenty dywizjonowych kronik oraz wspomnienia pilotów biorących udział w walkach.

W Aneksie czytelnicy znajdą również biogramy wszystkich polskich pilotów, którzy od 1 kwietnia do 31 grudnia 1942 r. wykonywali loty operacyjne i bojowe w składzie I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego.

Monografia jest jednym z wydawnictw związanych z projektem memoratywno-edukacyjnym „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” ralizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2022-2025. Jego celem jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie.

Opcje strony

do góry