Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy IPN w Pretorii

26 kwietnia 2022 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył we Freedom Park w Pretorii pierwszą zagraniczną ekspozycję wystawy IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

W wernisażu wzięli udział m.in. ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki Andrzej Kanthak, ambasador Litwy w RPA Dainius Junevičius oraz przedstawiciel Freedom Park dr Otsile Ntsoane.

Dr Karol Nawrocki przypomniał w swym wystąpieniu wydarzenia z okresu II wojny światowej, kiedy to Polacy uzyskali w Afryce schronienie po ewakukacji ze Związku Sowieckiego:

W Polsce generał Anders jest pamiętany także jako ten, który uratował tysiące ludzi i ich rodziny z rosyjskiej niewoli. Dla wielu z nich droga wiodła przez Afrykę

Prezes IPN przypomniał również, że powojenne losy obu krajów naznaczyła walka z totalitarnymi systemami, które udało się zrzucić dopiero po wielu latach.

Przedstawiciel Freedom Park, dyrektor Departamentu ds. Dziedzictwa i Wiedzy dr Otsile Ntsoane również podkreślił związki między Polską i RPA:

Ta wystawa pokazuje, jak ważnym kontynentem stała się Afryka dla Europejczyków. Nasz kontynent stał się bezpiecznym schronieniem dla wielu uchodźców podczas wojny

Freedom Park (Park Wolności) jest instytucją kultury, w której znajduje się muzeum i miejsce pamięci poświęcone osobom, które przyczyniły się do wyzwolenia Republiki Południowej Afryki. Muzeum ma na celu zachowanie i opowiedzenie historii kontynentu afrykańskiego, a w szczególności RPA, od zarania ludzkości, poprzez historię i dziedzictwo przedkolonialne, kolonialne i apartheidu, aż po dzieje najnowsze. Jego wyjątkową rolę podkreślił w swoim wystąieniu Andrzej Kanthak, ambasador Polski w RPA:

Bardzo się cieszę, że tę wystawę możemy zaprezentować w Parku Wolności, miejscu pamięci i upamiętnienia tych, którzy poświęcili się dla wolności

Wystawę we Freedom Park w Pretorii będzie można oglądać do 25 maja br.

 

Opcje strony

do góry