Aktualności

Wizyta w archiwum w Harare

29 kwietnia 2022 r. delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem IPN dr. Karolem Nawrockim odwiedziła archiwum w Harare. Wizyta ma związek z międzynarodowym projektem edukacyjno-memoratywny IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

Jest to archiwum utworzone na mocy ustawy parlamentu z 1935 roku. W jego magazynach przechowywane są dokumenty związane z historią kraju, obejmują one archiwa byłej Rodezji Południowej i składają się z sieci pięciu archiwów regionalnych podzielonych na osiem prowincji. W latach 1953–1963 stanowiły one centralne repozytorium Archiwów Narodowych Rodezji i Nyasalandu.

W Dziale Audiowizualnym znajduje się 15 000 materiałów audiowizualnych dotyczących Zimbabwe. Program Historii Mówionej gromadzi i przechowuje wywiady ustne osób, których wkład w historię Zimbabwe jest znaczący, ale niedostatecznie udokumentowany. W 2018 r. Archiwa Narodowe Zimbabwe rozpoczęły projekt Community Archives. Przeprowadzono następujące projekty: Arcturus High School, Harare Girls High School, Mbungo Zion Christian Centre, Bikita, Zvishavane, a obecnie Kariba.

W czasie spotkania zaprezentowano międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Teresa Gallewicz-Dołowa przedstawiła również  projekt Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego IPN poszykuje oryginalnych dokumentów i zbiorów o dziejach Polski i Polaków w XX wieku.

Opcje strony

do góry