Aktualności

Hemar ODnowa

Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej, zaprasza na koncert pt.: „Hemar ODnowa”, który odbędzie się 6 maja o godz. 19:00 w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie Teatru.

Koncert „Hemar ODnowa” jest autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wykonanym na podstawie scenariusza Krystiana Iwanowa. Premiera wydarzenia dobyła się 6 kwietnia 2021 roku z okazji 120 urodzin Mariana Hemara. Tytuł wydarzenia nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na te okoliczność powstałych aranżacjach, ale również do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, a na dyrygencie skończywszy.

Marian Hemar był poetą lirycznym, niedościgłym satyrykiem, twórcą sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, największym „szlagiermacherem” przedwojennym, autorem ponad 3000 piosenek, (m.in.: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Ten wąsik”, „Upić się warto” czy „Nikt tylko ty”) do najlepszych międzywojennych kabaretów: „Qui Pro Quo”, „Banda” i „Morskie oko”. Bawił i wychowywał, nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie.

Potwierdza to fakt, że Marian Hemar walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, i nawet tam organizował dla żołnierzy wieczory kabaretowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności. Muzyka rozrywkowa ubiegłego wieku, która była domeną Mariana Hemara, coraz częściej powraca do nas w nowych, uwspółcześnionych opracowaniach. Inicjatywy te podejmowane są zarówno przez zespoły muzyczne, jak i instytucje. Mnogość utworów śpiewanych przed wojną, a dziś już niestety zapomnianych, skłania Muzeum do podjęcia wyzwania edukacyjnego – przypomnienia ich współczesnemu odbiorcy.

Wykonawcy:

  • Orkiestra Kameralna Discantus, Oktet wokalny Art'n'Voices,
  • Soliści: Maria Malinowska, Jakub Kornacki, Karol Drozd, Marta Burdynowicz
  • Dyrygent: Sabrina Stachel
  • Aranżacje: Anna Rocławska-Musiałczyk, Kamil Cieślik, Szymon Chyliński, Magdalena Garbecka, Magdalena Kurdziel, Szymon Kusior, Krzysztof Falkowski, Krzysztof Jurczak.

Wejściówki do odebrania w kasie biletowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zawadzka 1, 18-400 Łomża.

Opcje strony

do góry