Aktualności

Dyskusja o wydawnictwach Archiwum IPN przygotowanych na kanwie pamiętnika Wandy Barbary Kociuby z Syberii, Iranu i Libanu

29 marca, o godz. 15.00, w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbyła się dyskusja o pamiętniku p. Wandy Kociuby pt. „»Zamiast Twojego uśmiechu, Polsko, mamy łzy i uśmiech niedoli«. Pamiętnik z Syberii, Iranu i Libanu

O Autorce

Wanda Barbara Kociuba doświadczyła tułaczego losu tysięcy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. 10 lutego 1940 r., wraz z całą rodziną, deportowana została do obwodu archangielskiego. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, ewakuowana z nieludzkiej ziemi, dotarła do bezpiecznej przystani w irańskim Isfahanie. Wanda nigdy nie powróciła do Polski – początkowo trafiła do Wielkiej Brytanii. Następnie, na zaproszenie sióstr ojca, rodzina Kociubów wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1954 r. Wanda wyszła za mąż za Wiktora (Victora) Bika. Zmarła 31 maja 2017 r.

Wydawnictwo IPN

W 2020 r. ukazało się pierwsze książkowe wydanie pamiętnika, w 2021 r. w ręce czytelników trafiło wydanie drugie, w formie albumowej.
Pod koniec ubiegłego roku pamiętnik ukazał się także w formie audiobooka. W nagraniu głosu autorce i bohaterce wspomnień udzieliła Ewelina Oleś. Fragmenty audiobooka prezentowane były na antenie Radia Gdańsk jesienią 2021 r.

Zapraszamy do obejrzenia na naszym kanale IPNtvPL nagrania dyskusji:

 

Opcje strony

do góry