Aktualności

„Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Tobruk 1941”. Przystanek Żywej Historii na Pustyni Błędowskiej

Przystanek Żywej Historii, zorganizowany w dniach 9–11 czerwca 2023 r. w gminie Klucze na Pustyni Błędowskiej, to przedsięwzięcie łączące różne formy edukacji, mające na celu promowanie ważnych wydarzeń historycznych.

Na Pustynię Błędowską przybyło 160 rekonstruktorów, którzy od piątku 9 czerwca odtwarzali dla widzów formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, walczące w Afryce Północnej oraz na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1940–1943. Zaprezentowano m.in. mundury i wyposażenie wojsk walczących pod Tobrukiem, pojazdy pancerne i terenowe, a także modę cywilną z lat 30. XX wieku. Wydawnictwo IPN zachęcało do odwiedzania mobilnej księgarni, w której miłośnicy historii zaopatrywali się w najnowsze publikacje. Również Lasy Państwowe oraz Wojsko Polskie wystawiły swoje stoiska. Firma Cobi prezentowała klocki „Mała Armia” oraz inne kolekcje.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie przedstawiło najciekawsze propozycje edukacyjne i zapoznało publiczność ze sztandarowym projektem IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, ukazującym wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. 

Odwiedzający Przystanek Żywej Historii zapoznali się z wystawą IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która stanowi integralną część projektu. Była już pokazywana w wielu krajach na kilku kontynentach – tam gdzie docierali żołnierze i cywile po wyjściu z armią gen. Andersa z „nieludzkiej ziemi”.

W sobotni wieczór 10 czerwca przybyli goście mieli okazję obejrzeć widowisko historyczne „Tobruk 1941”. Nawiązuje ono do długotrwałej obrony tego libijskiego miasta, trwającej od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 r. podczas kampanii afrykańskiej II wojny światowej. Przez siedem miesięcy obrońcy twierdzy – Brytyjczycy, Hindusi, Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Polacy, Czesi i Słowacy odpierali ataki armii włoskiej i niemieckiej. Obrońcy przeszli do historii jako „Szczury Tobruku”.

Widowisko otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, który powiedział: