Northolt

Podlondyńskie lotnisko Northolt to najstarsza baza Royal Air Force, oddana do użytku w 1915 r. Po zakończeniu I wojny światowej było nowoczesnym lotniskiem wykorzystywanym zarówno przez RAF jak i lotnictwo cywilne.

Galeria zdjęć

Miejsca

Podlondyńskie lotnisko Northolt to najstarsza baza Royal Air Force, oddana do użytku w 1915 r. Po zakończeniu I wojny światowej było nowoczesnym lotniskiem wykorzystywanym zarówno przez RAF jak i lotnictwo cywilne.

Wybuch II wojny światowej sprawił, że to lotnisko stało się kluczowym elementem systemu obrony powietrznej Wielkiej Brytanii. Podczas Bitwy o Anglię stąd startowały dywizjony, które walczyły w obronie Londynu. Po II wojnie światowej Northolt łączyło funkcje lotniska wojskowego i cywilnego. Podczas przebudowy lotniska Heatrow było wykorzystywane do obsługi komercyjnych lotów cywilnych i stało się najruchliwszym lotniskiem w Europie.

2 sierpnia 1940 r. na lotnisku Northolt rozpoczął szkolenie 303. Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki, a już od 31 sierpnia wykonywał on loty bojowe podczas Bitwy o Anglię. Z czasem lotnisko Northolt zostało „spolonizowane” – stacjonowały tu wyłącznie polskie dywizjony myśliwskie. Tu też została sformowana pierwsza duża jednostka Polskich Sił Powietrznych. 15 marca 1941 r. rozpoczęto formowanie 1. Skrzydła Myśliwskiego złożonego z dywizjonów myśliwskich 303, 306, i 308. W późniejszych latach startowały stąd także samoloty innych polskich dywizjonów: 302, 315, 316 i 317.

Polacy wspominali, że dla innych pilotów – niestacjonujących w Northolt – lotnisko było bardzo trudne do odnalezienia. Wszystko za sprawą doskonałego maskowania wprowadzonego przez dowódcę stacji lotniczej Stanleya Vincenta. Tadeusz Schiele w swoich wspomnieniach zanotował:

Przez ciemny pas jednej z półtorakilometrowych bieżni »płynęła« kręta niebieska rzeczka, a pomalowanych w faliste pasy hangarów z powietrza prawie nie było widać

Obecnie Northolt jest ciągle czynną bazą RAF. Nie zapomniano o bohaterach z okresu II wojny światowej, pamięć o nich jest kultywowana. Na terenie lotniska zachował się budynek kantyny, będącej miejscem wypoczynku polskich pilotów pomiędzy lotami. Przetrwała także kaplica, w której ołtarz wykonali polscy mechanicy. W 2011 r. otwarto na lotnisku wystawę o historii Polskich Sił Powietrznych. Wśród eksponatów są zaprezentowane: mundur polskiego pilota, odznaki dywizjonów, medale oraz oryginalne mapy.

Obok lotniska znajduje się Polish War Memorial (pomnik lotników polskich), odsłonięty 2 listopada 1948 r. Został zbudowany z inicjatywy Polish Air Force Association, autorem projektu pomnika był rzeźbiarz Mieczysław Lubelski. Na monumencie umieszczono nazwy polskich dywizjonów oraz nazwiska 1905 poległych polskich lotników.

Northolt
Polskie Siły Powietrzne podczas II wojny światowej korzystały na terenie Wielkiej Brytanii z wielu lotnisk. Ale żadne z nich nie miało dla polskich pilotów takiego znaczenia jak Northolt, które traktowali jak swój dom.
Więcej
do góry