Aktualności

Koncert „Dźwięki nieutracone” z cyklu „Artyści Andersa” – Słupsk, 4 lutego 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na koncert „Dźwięki nieutracone” z cyklu „Artyści Andersa”, który odbędzie się 4 lutego 2023 r. o godz. 18.00 w słupskiej filharmonii Sinfonia Baltica im. W. Kilara.

Podczas koncertu artyści przypomną twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów – Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara i Henryka Warsa oraz przywołają wspomnienia związane ze starym kinem i piosenkami z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Artyści w armii generała Andersa towarzyszyli żołnierzom, razem z nimi dzielili trudny los na obczyźnie, ale byli też wizytówką Polski, ambasadorami polskiej sprawy, a generał Anders wykorzystywał ich występy przy rozmowach o losach naszego kraju.

W dawnych szlagierach powrócą na scenę Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Mira Zimińska-Sygietyńska, Eugeniusz Bodo czy Aleksander Żabczyński, a wszystkiego dopełni taniec i wspaniała orkiestra prowadzona przez Sylwię Janiak-Kobylińską.

Wykonawcy:

 • Magdalena Chmielecka – sopran
 • Barbara Lewicka – sopran
 • Katarzyna Syguła – sopran
 • Grzegorz Piotr Kołodziej – baryton
 • Marcin Miloch – baryton
 • Szymon Kobyliński – bas
 • Tancerki i Tancerze Akademii Tańca Smooth – Pruszcz Gdański
 • Orkiestra – Bałtycka Filharmonia Młodych
 • Dyrygent – Sylwia Janiak-Kobylińska

Reżyserem i osobą prowadzącą rewię jest Anna Fedyniak-Kołodziej – prezes Fundacji Kultura.Teraz!


Podczas koncertu usłyszymy m.in.:

 1. Uwertura
 2. Powróćmy jak za dawnych lat…
 3. Taniec/rewia/pióra… Całą noc o Tobie śnię, o Tobie myślę…
 4. Umówiłem się z nią na dziewiątą…
 5. Nie ma mowy
 6. Całuję twoją dłoń madame…
 7. Tak dziwnie mi…
 8. Zimny drań
 9. Nikt tylko Ty…
 10. Już nie zapomnisz mnie…
 11. Ada to nie wypada
 12. Ja nie mam co na siebie włożyć
 13. Cztery nogi
 14. Ach śpij kochanie
 15. To ostatnia niedziela
 16. Chcesz, to mnie bierz

Osoby, które które chciałyby otrzymać bezpłatne bilety na koncert, zapraszamy do kontaktu mailowego: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.

Patroni medialni: „Dziennik Bałtycki”, Radio Gdańsk

Wydarzenie jest częścią projektu edukacyjno-memoratywnego „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS. Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Projekt zakłada m.in. wydanie publikacji, materiałów edukacyjnych w różnych wersjach językowych, zebranie pamiątek, dokumentów, fotografii, relacji oraz odnalezienie zapomnianych miejsc pochówku, a także odnawianie tych już znanych, rozsianych po całym świecie.

Opcje strony

do góry