Aktualności

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Alabamie – Athens (USA)

W przeddzień 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości oraz amerykańskiego Dnia Weteranów – została otwarta kolejna odsłona wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

W Alabama Veterans Museum & Archives w Athens (USA) 10 listopada 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności”. To kolejna zagraniczna odsłona tego projektu przybliżającego polską historię i zasługi polskich żołnierzy. Wystawa wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz amerykańskiego Dnia Weterana (Veteran’s Day), przypadającego 11 listopada. W otwarciu wzięli też udział przedstawiciele miejscowej Polonii.

Prezes Rady Zarządzającej muzeum, Jerry Crabtree, wyraził w swoim wystąpieniu podziw dla podejmowanego przez Polaków wysiłku zbrojnego podczas II wojny światowej. Podkreślił w nim, że pomimo ataku z dwóch stron, polscy żołnierze nie poddali się i do końca wojny walczyli na wielu frontach, odnosząc zwycięstwa.

Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji Instytutu Pamięci Narodowej otrzymał klucze do miasta. Z rąk burmistrza Athens, Ronniego Marksa, odebrali je Joanna Kumor, naczelnik Biura Współpracy Międzynarodowej IPN i dr Mateusz Marek, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN, a zarazem autor koncepcji wystawy.

W lokalnej gazecie „Athens Now” ukazał się list prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, zachęcający Amerykanów do odwiedzenia ekspozycji i poznania polskiej historii:

To historia żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, a także cywilów opuszczających "nieludzką ziemię" wraz z Armią Andersa. To także historia „Cichociemnych”, czyli żołnierzy sił specjalnych szkolonych na zachodzie i zrzucanych na spadochronach do okupowanej Polski, aby dołączyć do ruchu oporu. To także opowieść o sierotach z Tengeru, które cudem zostały uratowane z piekła sowieckich łagrów

Wystawa wpisuje się tematycznie w bogatą kolekcję Alabama Veterans Museum & Archives, która jest wypełniona historycznymi obiektami: od czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, aż do dnia dzisiejszego. Oglądając zbiory mundurów, medali, zdjęć i broni, zwiedzający poznają prawdziwe historie i doświadczenia amerykańskich żołnierzy, walczących na różnych frontach.

Athens w Alabamie jest drugim miejscem w Stanach Zjednoczonych, w którym pokazujemy naszą wystawę. Latem ubiegłego roku „Szlaki Nadziei...” pokazaliśmy w Houston w Teksasie.

 

 

Opcje strony

do góry