Aktualności

Wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Nowym Jorku

8 listopada 2023 roku w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku została zaprezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

– Spotykamy się dzisiaj w sercu Nowego Jorku, na Manhattanie, w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej, która odwołuje się do dziedzictwa generała Tadeusza Kościuszki, której powstanie i działalność stanowią najlepszą ilustrację przyjaźni polsko-amerykańskiej, naszej współpracy. Nie kto inny, jak kolejny Prezydent USA Woodrow Wilson upomniał się w swoim orędziu do Kongresu, w styczniu 1918 roku, o stworzenie niezawisłego państwa polskiego. Jego słowa popłynęły w świat. Wcześniej emigranci polscy ze Stanów Zjednoczonych zasilili szeregi tzw. Błękitnej Armii we Francji ,by walczyć orężem o wolną ojczyznę swoich przodków. Po zakończeniu I wojny światowej Polska odzyskała niepodległość

– mówił podczas wernisażu prezes IPN.

– Mogłoby się wydawać, że reżimy totalitarne należą do przeszłości. Niestety bieżąca sytuacja geopolityczna jasno dowodzi, że tak nie jest. Przed nami jeszcze długa droga, jeśli chcemy, by kwitły demokracja, prawa człowieka i wzajemny szacunek. Dlatego powinniśmy dbać o zachowanie  prawdy historycznej. I nigdy nie wolno nam mylić agresorów z ofiarami wojny. Naszą powinnością, zobowiązaniem do wypełnienia jest rozliczyć zbrodnie wojenne dwóch systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Powinniśmy pamiętać o naszej historii nie tylko po to, by uniknąć błędów przeszłości, ale także po to, by być świadomym ewentualnych współczesnych zagrożeń. Wydarzenia z przeszłości powinny być przestrogą dla nas i dla kolejnych pokoleń. Dlatego upowszechnianie wiedzy historycznej jest naszym wspólnym obowiązkiem

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział mi.in.: Adrian Kubicki – Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Marek Skulimowski – prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Alex Storozynski, amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, w latach 2008–2016 prezes Fundacji, Iwona Drąg-Korga, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Fundacja Kościuszkowska została założona w 1925 roku przez Szczepana Mierzwę w celu tworzenia programów wymiany kulturalno-naukowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. W 1927 roku utworzono specjalne stypendium imienia Marii Curie-Skłodowskiej. Podczas II wojny fundacja wysyłała polskim studentom książki i podręczniki. Siedziba fundacji stała się miejscem, gdzie odbywały się wykłady okolicznościowe i wystawiano obrazy znanych polskich malarzy. W 1959 roku został wydany przez Fundację Kościuszkowską słownik angielsko-polski, ciesząc się popularnością po obu stronach Atlantyku. Fundacja aktywnie promuje polską kulturę w Ameryce, prowadzi programy edukacyjne oraz przyznaje stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów.

Opcje strony

do góry