Szlaki nadziei. Odyseja wolności

https://szlakinadziei.ipn.gov.pl/sn/aktualnosci/95585,Wystawa-IPN-Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci-w-Uzbekistanie.html
23.02.2024, 01:53

Wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Uzbekistanie

4 października 2022 r. w taszkenckim Muzeum Pamięci Ofiar Represji otwarta została wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Ekspozycja prezentowana jest w ramach uroczystości upamiętniających 80. rocznicę formowania się Armii gen. Andersa w Uzbekistanie.

W wernisażu wzięli udział przedstawiciele IPN z prezesem – dr. Karolem Nawrockim, dyrektor Muzeum Bachtijor Chasanow, ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders, ambasador RP w Uzbekistanie Radosław Gruk, korpus dyplomatyczny, attaché wojskowi, przedstawiciele Polonii i miejscowych mediów. Wernisaż poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym uzbeckie ofiary sowieckich represji w latach 30. XX w.

Polscy żołnierze pod dowództwem generała Andersa wierzyli, że ich walka i poświęcenie przyniesie tej części świata zwycięstwo nad Niemcami i pozwoli im wrócić do wolnej ojczyzny. To właśnie ta wiara w powodzenie ich misji prowadziła ich przez trzy kontynenty. Generał Anders pamiętany jest również jako ten, który wyzwolił z sowieckiej niewoli tysiące ludzi i ich rodziny. Ich droga bardzo często wiodła przez Uzbekistan

– mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy.

Ekspozycja jest częścią międzynarodowego projektu IPN, poświęconego historii Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej i losom ludności cywilnej, która wraz z armią gen. Andersa została ewakuowana z ZSRS. Przetłumaczona na 20 języków, w ciągu czterech lat odwiedzi kilkadziesiąt krajów. Składa się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej, oraz lokalnej, która przybliża historię Polaków w danym kraju lub wśród lokalnej społeczności. 

 

 

Opcje strony